בתצפית אמצע השבוע צפיתי בשרשרת הגלקסיות Markarian's Chain – שרשרת גלקסיות הנמצאת בקבוצת הכוכבים Virgo ומהווה חלק מצביר Virgo.

את הגלקסיות הראשונות בשרשרת גילה מסייה – M86 ו M84 ואת שאר הגלקסיות גילה הרשל. השרשרת נקראת על שם Benjamin Markarian, אסטרונום אמריקאי שגילה שהשרשרת נעה בתנועה אחידה.

הזמן הטוב לצפות בשרשרת הוא סוף החורף ובאביב. בתקופה זו קבוצת הכוכבים Virgo נמצאת גבוה בשמיים. השרשרת מתאפיינת במה שאני קורא לו התליון – סוג של מעגל גלקסיות שממנו רואים שרשרת מתעקלת של גלקסיות – בזוגות או יחידים. מסביב לשרשרת ניתן לראות המון גלקסיות אחרות ששיכות לצביר Virgo.

בזמן התצפית שוחחתי עם נוח על ה Eye's Galaxies, צמד גלקסיות בקצה התליון שמהן ממש מתחילה השרשרת. גלקסיות אלה – NGC 4435 & NGC 4438, במיוחד 4438 נראות לא סדורות, כנראה בשל השפעה כבידתית של גלקסיות שכנות. ההשערה הראשונית ששתי הגלקסיות האלה היו קרובות אחת לשניה בנקודה בזמן בעבר ושקרבה זו עירערה את המבנה שלהן. NGC4438 גם מכילה אזור של starburst, אזור שבו, כנראה עקב השפעה כבידתית של השכנה, יש פעילות מוגברת של יצירת כוכבים חדשים.

מחקרים חדשים יותר מראים שיש גלקסיה נוספת שמשתתפת בקשר הכבידתי הזה – M86. מחקרים אלה הראו שיש פילמנטים של אבק בין גלקטי שנמתח בין NGC4438 ו M86 והסברה היא ש M86, בהיותה גלקסיה עצומה בגודלה "גנבה" גז מהגלקסיה הקטנה יותר ועשתה בלגאן במבנה שלה.

בזמן התצפית ניסינו לראות כמה טוב ניתן לראות את ההבדלים בין שתי גלקסיות העין וההבדלים אכן נראים. אפשר לראות גם את הצורה שמזכירה עין וגם שהגלקסיה התחתונה גדולה ובהירה יותר משכנתה, גם אזור מעורפל יותר מחוץ למרכז הגלקסיה NGC4438 שמכיל גז בין גלקטי שכנראה הופשט ממנה ונראה די טוב בהגדלות גבוהות.

ביום שישי בערב, חיברתי במצפה את המצלמה אל הטלסקופ הקטן (60ממ) על מנת לצפות ב EAA ב Markarian's Chain בשדה רחב. בעוד רוב הפעמים אני משתמש בטלסקופ הזה כגיידר, הפעם "נאלצתי" להשתמש בגיידר סקופ 50ממ שרכשתי במיוחד (מוסתר על ידי המצלמה). כמובן שהשתעשעתי ברעיון להשתמש בטלסקופ הקטדיופטרי כגיידר סקופ אבל את השעשוע הזה אשאיר לפעם אחרת.

20220603_234604

בבדיקה קצרה ב https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ נראה שניתן לדחוס את השרשרת בשדה הראיה ואכן השרשרת נכנסה לפריים – עם בעיה קלה שהייתה צפוייה – קצות השדה לא ישרות, מה שחייב אותי לעשות קרופ על מנת להפטר מרוב העיוותים. זה מזכיר לי להשתמש במיישר השדה שמחכה לי בסבלנות בקופסה.

image.png.7d257bc5e10c413550ae7bec79f32ac6.png

את צמד הגלקסיות ניתן לראות ממש במרכז התמונה וגם את "הקרבה" בניהן לבין M86 – הגלקסיה הענקית מצד ימין שלהן. את צורת התיליון (מצד ימין) וצורת השרשרת (מרכז שמאלה) ניתן לראות יפה מאוד בתמונה

Markarian's Chain Platesolved

 קרופ מעט ממוקד יותר באזור התליון ומרכז השרשרת.

Markarian's Chain Crop

מה שיפה בתמונה הזו ואחת הסיבות העיקריות שאני מעדיף EAA על פני תהליך צילום כהילכתו זה שהיא מייצגת בצורה די נאמנה את מה שאני רואה דרך הטלסקופ הגדול ממקום חשוך – ואפילו יותר – והכל פשוט יותר. אפילו לא לקחתי פלאטים\דארקים לטובת הצילום הזה (מורגש) . רק לחשוב על ההבדלים בקוטר – 60ממ שזה 2.36" לעומת המפלצת – 500ממ שזה 20" וכל זה בתנאי זיהום אור משמעותיים. השדה העצום שמתקבל כאן מגמד בצורה משמעותית את מה שרואים דרך העינית וזה אחרי קרופ לא קטן.

קצת טריוויה – M86 היא אובייקט מסייה הכי מוזח לכחול – כלומר מתקרב לכיוונינו במהירות הגבוהה ביותר – 244 קילומטרים לשניה. אל דאגה, את המרחק משביל החלב – 52 מיליון שנות אור – יקח המון זמן לגמוע. לא רק ש M86 נעה לכיוון שביל החלב אלא שביל החלב בעצמו נע לכיוון M86. שתי הגלקסיות נמשכות למרכז צביר Virgo מכיוונים שונים.

 

פוסטים נוספים מהמצפה – בקרוב


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *