אני כבר תקופה חושב על איך לתקוף את זיהום האור ולשפר את תוצרי ה EAA שלי. מכיוון שהמצלמה שלי היא מונוכרומטית, הלכתי על פילטרים SHO Narrow Band 3nm עם גלגל.

מחקר והתייעצות עם חברים הביאו אותי לפילטרים של Optolong. חברה לא רעה בכלל ובמחיר יחסית סביר.

2022-06-16_06-54-29

הגלגל גם הגיע עם כל המתאמים הנחוצים לחיבור לטלסופ ולמצלמה ויש עוד מקום לארבעה פילטרים נוספים. עשיתי טעות וסימנתי על הפילטר את שמו (לא באמת…)

ניסוי הכלים הראשון שעשיתי לפני כשבוע לא היה מוצלח במיוחד בעיקר בגלל בחירת מטרה שמקשה לראות את הייתרונות של הפילטרים האלה, הפעם חיכיתי שמרכז שביל החלב יגיע לגובה שמאפשר לצלם אותו והתחלתי את ניסוי הכלים על שתיים מהערפיליות המוכרות יותר שיש: Eagle Nebula, Lagoon Nebula.

הניסוי כלל בעיקר חשיפה דרך פילטר ה HA אבל גם בדקתי מה מתקבל מהפילטרים האחרים בעיקר כדי לקבל הרגשה מה ההבדלים בזמני החשיפה בין פילטר לפילטר. מכיוון שנאלצתי להרכיב חלק מהדברים מחדש, האיזון לא היה מושלם ובשילוב עם תנאי יציבות לא הכי טובים העקיבה לא הייתה מושלמת בכלל. עדיין, גם בחשיפה unguided של 2 דקות קיבלתי תמונות נחמדות ועם מעט מריחות. הוספה של guiding כמובן שיפרה את המצב פלאים.

התמונות צולמו עם חשיפות של 2-2.5 דקות עם gain = 66, נשמרו As seen on screen ובפורמט jpg – לא ממש מתאים לעריכה אבל לטובת EAA זה מושלם. את התמונות העברתי דרך Denoize כדי להפטר מחלק מהרעש ודי זהו.

הציוד:

טלסקופ – TS-Optics 125mm F/7.8

מצלמה – ZWO ASI294MM Pro

חצובה – CEM120

טלסקופ עקיבה AT60 F/6

מצלמת עקיבה: ZWO ASI174MM

פילטרים Optolong SHO 3nm

20220623_235759

בעוד ניהול הכבלים לא אידיאלי, לפחות אין כבלים מתנדנדים שעלולים להתפס בכל מני מקומות כאשר החצובה זזה.

Eagle Nebula – M16

זו התמונה עם הכי הרבה זמן חשיפה מצטבר, בסביבות 19 דקות והיא כוללת 4 לכל אחד מהפילטרים O-III & S-II וכל השאר HA.

סה"כ ממש הפתיע כמה פרטים מקבלים מהבית על הערפילית הזו וכמה ברורים יצאו עמודי הבריאה.

Eagle-standard

Lagoon Nebula – M8

כאן קצת התקמצנתי וצילמתי מעט פחות מעשר דקות ורק 2 דקות O-iii ו 2 דקות S-II

lagoone-standard

כמה מסקנות – להשמיש את N.I.N.A (סרבה לעבוד בגלל ASCOM ישן – יטופל), לשפר את ה Polar Align, לאזן את החצובה מעט טוב יותר ולא לוותר על פוקוס טוב יותר בטלסקופ עקיבה ולהתחיל לעבוד עם פריימים של קליברציה, דבר שאני דוחה ללא סיבה אמיתית.

אני יוצא מאוד מעודד מהערב הזה, גם מהבית ניתן לקבל המון פרטים על האובייקטים היפים האלה ועם עוד קצת עבודה אפשר להגיע לתוצאות לא רעות בכלל.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *