נובמבר סיפק לחובבי אסטרונומיה סוף שבוע של מולד ירח נקי מעננים וצלול לגמרי.

על מנת לנצל את תנאי מזג האוויר הטובים, נפגשנו בדרום קבוצת אסטרונומים חובבים לתצפית. סוף השבוע הזה גם סימן את התצפית הראשונה בשעון חורף, מה שמאפשר להתחיל לצפות משעה מוקדמת מאוד יחסית באובייקטי הקיץ שהולכים ונעלמים מהשמיים כמו Veil Nebula, M13 ו Ring nebula. גם מרכז שביל החלב שוקע מוקדם ומשאיר אותנו עם מלכת הסתיו אנדרומדה, קבוצת אוריגה (עגלון) על שלל האובייקטים שנמצאים בה וכמובן זריחתה של קבוצת אוריון המרהיבה.

הנה סרטון קצרצר שמסכם את החוויה:

בנוסף לאובייקטים העמוקים קיבלנו את מטר הטאורואידים שסיפק עשרות מטאורים לאורך כל הלילה, חלקם בהירים מאוד שגם השאירו שבילים בוהקים בשמים וחלקם נראו פשוט כמו הבזקי אור רגעיים. אני לא יודע אם המטאור שבתמונה הוא טרואיד (הוא בטוח לא הגיע מטאורוס) אבל דקה אחרי היה עוד אחד בדיוק באותה הזווית.

20211105_180840

בהמשך, הפליאדות זרחו להן מעבר לגבעה מעל מאהל האורחים:

20211105_180323

ומטאור נוסף, הפעם בצפון. כאן ניתן לראות את קסיופיאה, גלקסיית אנדרומדה והצביר הכפול

20211105_180626

חלק לא קטן מהערב הוקדש לשיחות בתחומים רבים, כולן כאשר העיניים שלנו מופנות למעלה על מנת לא לפספס את מטר המטאורים.

מעבר למטר, בתחילת הערב התמקדתי ב Veil, North America, Double Cluster, Andromeda Galaxy

כאשר אוריון עלה לגובה מספק – 30-40 מעלות, נדמה היה שכולם שקעו בסלסולי האבק של מלכת החורף. היא נראתה פשוט נפלא בעינית בשדה רחב וניתן היה לראות המון פרטים בכל חלק וחלק של הערפילית. למרות שהערפילית הזו לא באמת זקוקה לפילטר, אני אוהב להשתמש בפילטרים על מנת לחשוף טוב יותר פרטים נוספים. הפעם ניסיתי פילטר h-beta שחשף לא מעט מהחלקים הכהים יותר של הערפילית ופילטר NPB שמיסך מעט את אור הכוכבים וחשף יותר פרטים באזור הטרפזיום. ממש היה ניתן לראות שבילי אבק כהים מסביב. גם ערפילית האיש הרץ נראתה יפה מאוד וניתן היה לראות אותה ביחד עם המקור של אוריון.

M35 היווה יופי של אטרקציה, במיוחד בזכות NGC2158 – צביר פתוח שבהגדלה נמוכה נראה כמו ערפילית קטנה באותו השדה אבל בהגדלה גבוהה יותר ניתן כבר להפריד שם כוכבים בצורה טובה.

הלילה הזה חזרתי לצבירי הגלקסיות, ליתר דיוק לצביר Abell 426 העשיר שבקבוצת Perseus, כשתי מעלות מתחת לכוכב Algol.

הפעם את הניווט לצביר התחלתי מהכוכב IPer שנראה יפה מאוד גם ללא טלסקופ. זה נחמד כי את הצד הזה של הצביר לא יצא לי לראות עד היום. הפעם מצאתי את הגלקסיה UGC 2651 ואיתה את NGC 1265 ועוד מספר גלקסיות שהפעם לא רשמתי  

image.png.bd239047189cc1b9587b6ac4e72aa046.png

שני האובייקטים האחרונים שלי ללילה הזה היו Rosette Nebula & Thor's Helmet. 

הרוזטה היא מסוג האובייקטים שאני מאוד אוהב – ערפילית גדולה מאוד עם צביר שנמצא במרכזה ושבילים שחורים שחוצים את החלק שסובב את הצביר. די מהר הצלחתי לראות את השביל הכהה בצורת Y ועוד חלק כהה יותר. בנוסף, מעבר לגוף הערפילית העיקרי ניתן היה לראות המון חלקים נוספים מהערפילית שמתפזרים על פני שטח עצום.

הקינוח – Thor's Helmet. את האובייקט הזה ניסיתי גם עם הפילטר NPB וגם עם ה o-iii. כאן ה o-iii ניצח וחשף את הערפילית במלוא תפארתה. הקרניים והקסדה עצמה נראו חד וברור והפעם בפעם הראשונה הבחנתי כמה הערפילית הזו גדולה ממה שמצפים בהתחלה. היא פשוט נמשכת בעוצמה פחותה לכל עבר והפעם היה ניתן לראות את אותן המשיכות יפה מאוד. אחת התגובות מצופים אחרים הייתה שרואים את הקסדה ברמה כמעט צילומית. אני ממש אהבתי ואשמח לחזור לאובייקט הזה שוב ושוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *