אתמול, נפגשנו באתר חסוי במרכז הארץ מספר חובבים, כל אחד עם הציוד שלו על מנת להנות קצת מהשמים בצוותא, לשתות בירה וכמובן לראות אובייקטים שונים במכשירים שונים.

היו שם:

  1. דובסוני 10" ממונע
  2. דובסוני 5"
  3. שני מקסוטובים 5"
  4. שובר אור 102ממ
image.png.952955a22592b61e394741e02d311892.png

מכיוון שזה עדיין אזור עירוני, כמות האובייקטים הייתה מוגבלת לבהירים ביותר אבל, מאדים גבוה בשמים ובהיר מאוד, הצביר הכפול מזמין כתמיד, צביר הינשוף והפליאדות שכבר נמצאות בגובה נהדר לצפייה ובהירות מספיק לאיתור ללא כל עזרים.

השובר אור הקטן ממשיך להפתיע לטובה. אחרי שדאגתי לבשל אותו בתצפיות שמש שלושה ימים ברצף, הגיע הזמן לקצת עבודת לילה. אני ממש אוהב לצפות דרכו בצבירים, שם האברציה לא באה לידי ביטוי ולמרות הקוטר הלא גדול, ניתן לראות לא מעט כוכבים. הערב שידכתי אותו עם העינית Ethos 21mm, ככה אני מקבל שדה עצום של 3.17 מעלות והגדלה של X31. הצביר הכפול נכנס פעמים בשדה הראיה ועם מעט ריכוז ניתן לראות לא מעט כוכבים

על החצובה, לצידו של ה 102 הוספנו MAK 127mm, ולמרות שקשה לצפות באותו האובייקט עם שני טלסקופים, בזכות השדה הרחב בשובר אור, הצלחנו לצפות בצביר הכפול בשניהם.

הצביר הכפול דרך הדובסוני 10" + binoviewer בשדה אמיתי הוא פשוט מטורף. אחרי מראה כזה אנחנו האסטרונומים חושבים רק על דבר אחד – איך רואים את זה ממקום חשוך באמת. זה צריך להיות דבר מדהים.

הפליאדות נראות נהדר ב 102, לא כמו מהמדבר, בלי הערפיליות שעוטפות את הכוכבים אבל עדיין, לראות אותן בשדה אחד זה מראה מלבב. צירפתי תמונה שצולמה באמצעות טלפון סלולארי דרך העינית, בחשיפה זריזה של רבע שניה. בתמונה רואים את האברציה הכרומטית בצורה מובהקת.

image.png.92ac8e1cc8ba879cccf76ca1d84a7bba.png

בסוף הערב, כשהציוד כבר קופל, אוריון הרים את ראשו מעל העצים. עדיין נמוך יחסית והערפילית הגדולה עדיין הייתה מתחת לקו העצים.

הביתה הגעתי בסביבות 2 ולמזלי, קיבלתי השכמה ב 5:30. בזמן לצאת לחצר ולראות את אוריון בדרום ואת כוכב הלכת נוגה ואחריו הירח זורחים ממש לפני השמש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *