הפעם, אני רוצה לתת את תשומת הלב לשדרוג פשוט ולא מתוחכם שאם מתאפשר, כדאי מאוד להוסיף לטלסקופ שלכם – מעמד לטאבלט ו\או עיניות.

image.png.f2fd0c45361fdb13cdaf036ce7536f57.png

בזמן תצפית יש צורך בגישה מהירה ותכופה למכשיר נייד שעליו מותקנת אפליקציה של מפת כוכבים – אני לא יכול אפילו לספור כמה פעמים אני ניגש לטאבלט, במיוחד בזמן Star hopping שנעשה דרך העינית.

בנוסף, אחרי שמגיעים לאיזור הרצוי וצופים באובייקט עם עינית של שדה רחב, לא מעט פעמים מחליפים עינית על מנת להגדיל. כל זה דורש גישה מהירה גם לעיניות האחרות.

לתצפית מגיעים עם שולחן שעליו מניחים את הציוד אבל חלק לא קטן מהפעמים הטלסקופ נמצא בינינו לבין השולחן ועד שמוצאים את העינית הרצויה וחוזרים לטלסקופ, האובייקט עלול לברוח משדה הראיה. מטרת המעמד היא להנגיש את הטאבלט ואולי גם עיניות על מנת שנוכל להניח את הנייד במקום נגיש ובטוח ובמקרה של עיניות, גישה לעינית אחרת בצורה מהירה שתמנע מאיתנו לקום מהכסא. אם מחברים את המעמד לחלק המסתובב של טלסקופ דובסוני, הוא כמובן יסתובב ביחד עם הטלסקופ ויהיה נגיש כל הזמן.

המעמד שהזמנתי ביחד עם הטלסקופ שלי כולל מקום לשתי עיניות של 2" ובנוסף מעמד לטאבלט. במקור ביקשתי שהמעמד יחובר לחלק הקדמי של הטלסקופ על מנת שיהיה נגיש גם כאשר הטלסקופ מוטה קדימה אבל ברגע האחרון התעוררו בי ספקות – מה עם המעמד יפריע כאשר הטלסקופ מופנה למעלה לאזור הזניט? משיחה עם ראיין, יצרן הטלסקופ, הוא הרגיע אותי וטען שהמעמד לא מפריע אבל התקין גם אפשרות לחבר את המעמד לחלק האחורי.

image.png.d1142522059ea688a2c2765dd6aaa104.png
image.png.52de3308f075bb8593358e3f2e7dff79.png

אז מה יותר נוח? אחרי כשנה של שימוש, ללא ספק שחיבור המעמד לחלק הקדמי הוא הנוח ביותר ולא מפריע בכלל לגישה לעינית. החיבור האחורי שם את המעמד במיקום מרוחק מדי וכאשר הטלסקופ לא מופנה לאזור הזניט צריך לקום מהכיסא כדי להגיע אליו – די נוגד את המטרה ומפריע, במיוחד בניווט קשה או בנסיון לזהות גלקסיות חיוורות בתוך צבירי גלקסיות.

מה כן? אפשר להוסיף מקום למכסה של עינית ואפילו לפילטרים ובצורה זו לצמצם עוד יותר את כמות הפעמים שקמים מהכסא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *