חוץ מהשליטה המרוחקת, המצפה מתפקד יפה מאוד. כבר צילמתי ממנו קצת ירח וכמה פעמים את השמש. מה שעדיין לא עשיתי זה נסיון של EAA.

לפני שאני בכלל נכנס לסיפור הזה, יש דבר אחד שלא הספקתי לעשות מעולם – לעבוד עם plate solve. חצובות GOTO לא תמיד מביאות את האובייקט למרכז שדה הראיה, במיוחד לא עם המצלמה שלי והטלסקופ שאורך המוקד שלו הוא 1000ממ שנותנים שדה די צר. זה יכול להיות ממש ליד אבל לא תמיד בדיוק. בצורה כזו אי אפשר להתנהל מרחוק כי צריך להשתמש בפיינדר כדי לראות את המיקום ומהעיר זה לא תמיד אפשרי. פעמים אחרות האובייקט חיוור עד שלא רואים אותו כלל ואני לא רוצה "לבזבז" זמן של חשיפה ארוכה כדי להבין האם אני רואה אותו או לא.

הדבר דורש שהחצובה תהיה מחוברת למחשב שעליו מריצים SharpCap או כל תוכנת לכידה אחרת. Sharpcap עובדת עם מספר תוכנות מהסוג הזה ומהדף שלהם בחרתי את האפשרות הראשונה: All Sky Plate Solver.

אחרי ההתקנה התוכנה מבקשת מעט פרטים כמו אורכי מוקד ומצלמות שאיתן עובדים וזאת על מנת להוריד את האינדקסים הרלוונטיים. הזנתי את שלושת הטלסקופים שישמשו אותי במצפה ואת המצלמה שבה אשתמש והכל מוכן. על מנת לוודא ש Sharpcap אכן מזהה את התוכנה (אוטומטית) בחרתי בסימולטורים של חצובה ושל מצלמה כדי לקבל את כל האפשרויות.

מה שאנחנו רוצים לראות זה את האפשרות הזו מתווספת:

platesolve

השימוש

אחרי שהטלסקופ מפוקס (במקרה שלי היה אפשר פוקוס טוב יותר), אפשר להשתמש באפשרות הזו אפילו בזמן האיפוס. הכוכב הראשון היה סיריוס והוא היה מעט מחוץ לפריים, לחיצה על האפשרות הזו (Plate Solve and Sync) הביאה את סיריוס למרכז הפריים. לכוכב השני החצובה כבר הגיעה לבד.

השקעתי בערב הזה את הזמן לבדוק כמה טוב האופציה הזו עובדת כי רק בעזרת היכולת הזו אני אוכל לעבוד בצורה מרוחקת. לא ממש השקעתי בתמונות אבל שמרתי כמה:

הפליאדות, או יותר נכון הכוכב Merope שנמצא מעט מתחת לאמצע השדה. נתעלם מכתמי האבק העצומים שילוו את כל התמונות כאן, הופתעתי לראות שניתן לראות את הערפילית שמסביב לכוכבים, דבר שמשמח אותי מאוד ונוטע תקוות להמשך. גם Astronomy.net זיהתה את הערפילית – IC349

M45

הצביר הפתוח M46 עם הערפילית הפלנטרית שנמצאת בשדה:

M46

והצביר NGC2158, השכן הרחוק יותר של M35:

NGC2158

אני חייב להתחיל לעבוד עם פריימים של קליברציה – flats & darks כדי לשפר את התמונות, למצוא את היחסים הנכונים יותר לכל אובייקט מבחינת חשיפה מול רגישות, להצטייד במסיכת בחטינוב לפוקוס שחסר לי מאוד ולסיים להשמיש את השליטה המרוחקת בחצובה. 

נשים את כל זאת בצד, כבר עכשיו אני מקבל תצפית חצי וויזואלית עם פרטים שלא ניתן לראות בצפייה וויזואלית בלבד מהעיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *