אז ההחלטה נפלה להקים מצפה ועכשיו מתחיל שלב התכנון.

התכנון מתחיל עם מדידות. ביחד עם מיכאל מדדנו את האזור ומיכאל יצר מודל ממוחשב כדי לחשב מה הגודל הנדרש למצפה.

WhatsApp Image 2021-10-26 at 10.47.53

התכנון לוקח בחשבון מכשירים עתידיים – אני ארצה בשלב מסויים לשדרג את השובר אור שלי ל 150ממ F/8 ולפי חישוב זריז אורך הטלסקופ לצילום שמש אמור להיות בסביבות 1.7 מטרים, לא קטן במיוחד. זה כולל 8-9 ס"מ של פוקוס החוצה, 10 ס"מ של הארכה לפוקוסר, קווארק ומצלמה. אם אני רוצה חצי מטר של מרווח מהנקודה הקרובה ביותר לקיר אני אצטרך מצפה של 2.7 על 2.7. זה קצת גדול ממה שחשבתי מראש.

על מנת לוודא שהכל באמת נכנס, בעיצה של גיא ומיכאל, העמדתי את החצובה הנוכחית שלי במרחק של כ 1.15 מהקיר ועל החצובה הנחתי מקל באורך של שני מטרים.

20211029_163104

יש רווח אבל לא באמת מקום שמעודד צפייה דרך עינית אם זה מה שארצה לעשות. מצד שני, כשהטלסקופ נמוך בצורה כזו אז הדבר היחיד שניתן יהיה לצפות בו יהיה קיר המצפה. אם הטלסקופ מצביע גבוהה יותר בזווית צפייה, המרווח כמובן גדל. צריך לקחת בחשבון שהטלסקופ יהיה קצר ב 30-40 ס"מ והמצפה יהיה גדול יותר בעוד 30 ס"מ. אז לצילום ששם הפוקוס והמאריכים הטלסקופ ימצא בקונפיגורציה הארוכה ביותר שלו יהיו לי כ 40-45 ס"מ של מרווח, לא רע וזה כאשר הוא מצביע לקיר.

לצפייה וויזואלית המצב טוב הרבה יותר. שם אני צריך רק 2 ס"מ של פוקוס החוצה ואני משתמש בדיאגונל אז הקווארק תופס פחות אורך. גם את מגן הלחות לא חייבים להוציא עד הסוף. זה משאיר לי כחצי מטר ואפילו יותר לצפייה. זה כבר מאפשר צפייה נוחה בעינית

הניסוי הזה מאפשר גם הבנה של מה צריך להיות הגובה של המצפה משתי בחינות – אחד זה היכולת לצפות דרך עינית בטלסקופ ארוך בלי לשכב על הרצפה והשני הוא שהקיר לא יפריע לטלסקופ בתמונה רואים מה קורה אם הפיר יהיה נמוך מדי – העינית מאוד קרובה לרצפה.

20211029_163246

השלב הבא במדידות יהיה לתחום את המקום לפי המידות הרצויות (2.5 על 2.5 מטר) ולבדוק כמה מקום יהיה בפינה לשולחן מתקפל קטן שעליו ניתן יהיה לעבוד בנוחות יחסית.

בעוד המצפה מיועד יותר לצילום וניתן להסתפק במבנה קטן יותר אני לא רוצה שצפייה וויזואלית לא תהיה אפשרית אבל מצד שני, בגלל העצים משני הכיוונים אני מוגבל מעט בגודל האפשרי.

בפרק הבא אשתף את מכלול השיקולים בבחירת חצובה וכמובן החצובה הנבחרת.

זה פרוייקט לא קטן ודי מורכב ואני יותר מאשמח להערות והצעות אם יש לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *