אמנם הרבה לא יצא לי להשתמש במצפה מעבר מספר מצומצם של פעמים – ותודה למזג האוויר שמסדר לנו עננים אפילו ללא גשם – אבל לפחות אפשר להמשיך ולהתקדם לשלב הבא.

יצאתי לפרוייקט הזה במטרה של צמצום ההתעסקות לפני ואחרי צפייה\צילום וכל עוד אפשר להשתמש רק בטלסקופ אחד ההתעסקות הזו חיה ובועטת. מלחתחילה רציתי שכל הטלסקופים הקטנים יותקנו יחד וכל מה שאצטרך זה לבחור באיזה מהם להשתמש בכל רגע נתון. לטובת זה חיפשתי פלטה שעליה אפשר להרכיב clamps לטלסקופים ושתאפשר לי מידה רבה של גמישות בכל הנוגע להתקנת ציוד נלווה נוסף – ניהול חשמל וכניסות USB נוספות, גיידר לשמש ועוד כיד הדמיון הטובה.

הסט שבחרתי הוא מבית Primalucelab. לא זול במיוחד אבל ה dovetail מלא בחורים שאליהם ניתן לחבר ציוד נוסף וה Clamps שלהם נראים רובוסטיים במיוחד.

20220302_120738

השאלה היא, איך מחברים את זה לחצובה? התשובה היא פשוטה מצד אחד אבל שגוייה מצד אחר. התשובה הפשוטה – פשוט מחליקים את הפלטה לחצובה במקום הטלסקופ וכך ניתן לחבר שני טלסקופים בקלות.

20220303_115302

הבעיה – הטלסקופים יצביעו 90 מעלות מהכיוון המקורי. זו לא באמת בעיה, כל מה שצריך לעשות זה לכוון את הטלסקופים לפולריס ולעדכן את ה Home Position של החצובה. פשוט. אבל מה קורה אם רוצים לעבוד עם טלסקופ אחד? צריך להוציא את הכל ולכוון מחדש את ה Home Position. לא נורא אבל פחות פרקטי. מה גם שבחצובה הזו ציר ה Dec לא מסתובב 360 בחופשיות כי כל הכבלים עוברים מבפנים. iOptron הוסיפו מעצור שמונע את זה. אמנם ניתן לשחרר את המעצור הזה אבל כאן מסתכנים בפגיעה בחיווטים הפנימיים. מהתייעצות עם @Michael Tzukran המסקנה היא שפשוט עדיף עוד פלטה שמתחברת לחצובה ואת ה side by side לחבר ב 90 מעלות. ככה הטלסקופים ימשיכו להצביע לאותו המיקום בכל צורות השימוש.

בינתיים, אם אין שמיים נקיים, ניסיתי להתקין את הכל גם ללא הפלטה הנוספת כדי להבין כמה מקום זה תופס והאם המשקולות שיש לי יספיקו כדי לאזן את הכל.

20220303_134550

השלב הבא – משקולות. קיבלתי עם החצובה שתי משקולות של 10 קילו כל אחת, מה שאמור לאזן את שלושת הטלסקופים די בקלות. עד היום משקולת אחת עשתה את העבודה בקלות אבל שני טלסקופים + כל מה שמסביב ידרשו קצת יותר.

20220303_135612

הכל מתאזן יפה חוץ מהציר השלישי שלא טרחתי לסדר כרגע והכל זז בצורה מאוד חלקה. זה קצת מלחיץ לראות את הכל זז מצד לצד אבל הכל עושה רושם מאוד יציב.

אני מרוצה מה Clamps. הם מאוד מאסיבים כמו שציפיתי וניתן לחזק כל חלק בנפרד, רושם ראשוני לא רע בכלל.

20220303_141841_resized_20220303-170921

עכשיו נשאר לחכות לפלטה 90 מעלות, למצוא פתרון טוב שיספק מספיק חיבורי DATA וחשמל לכל הציוד ולהתקדם לשלב השלישי והחשוב ביותר – מערכת לפיזור עננים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *