מזה יותר משנה שאני משתעשע ברעיון של להקים מצפה בבית וידעתי שזה משהו שיקרה אבל הדרך להחלטה הייתה לא קצרה.

למה בכלל להקים מצפה? הטענה הראשונה והעיקרית היא זמן. כדי להתחיל צילום של שמש ירח או EAA לוקח לא מעט זמן של עבודה להרכיב את הכל וכמובן גם לפרק – החצובה והטלסקופים יושבים להם בנפרד באחסון, ויש להוציא את הכל, להרכיב, לאזן, לחבר כבלים ורק אז להתחיל את תהליך הפוקוס והצילום. זה אומר שאם יש חלון יחסית קצר אז אני לרוב אוותר. את תהליך האיפוס לפולריס פתרתי די בקלות על ידי סימון מיקום רגלי החצובה אבל המיקום עצמו – בחלק המערבי של הבית גורם שהבית עצמו מסתיר חלקים גדולים מהשמיים. לסחוב את הכל לחצר האחורית כבר הופך לטרחה גדולה יותר.

 

היו המון התלבטויות. בראש ובראשונה המיקום. המיקום האידיאלי – על הגג. שם אין הסתרות והגג נמצא מעל רוב פנסי הרחוב. אבל, זה פרוייקט מסובך יותר, דורש הסרה של חצי גג רעפים, איטום של האזור והכי גרוע – גישה. היום הגישה לגג היא דרך פתח בתקרת הקומה השנייה עם סולם. לא אידיאלי בלשון המעטה ואני לא מתכוון לבנות מדרגות במיוחד בשביל זה  

אחרי שוויתרתי על הגג, התחלתי לחשוב על מיקום בחצר. בחלק הקדמי – המערבי זו החנייה והמחסן. זה קרוב מדי לבית עצמו ועל כן יש לא מעט הסתרה של השמיים. אחרי עוד קצת חשיבה, מצאתי את המיקום הטוב ביותר – בפינה הצפון מערבית של החצר. הפינה נמצאת הכי רחוק מהבית שלי ומהבית של השכנים שמעבר לגדר, ונותן את שדה הראיה הטוב ביותר.

מבט מלעלה לכיוון צפון מערב – לפינה אותה בחרתי לבנות את המצפה – מסומנת בחץ.

51615363763_d096d557b6_o

 

כמובן שאת העצים בצד שלי של החצר נקצץ מעט כדי שלא יסתירו אבל זה החלק הקל.

השטח עצמו דורש עבודה של יישור הקרקע, חיזוק החומה (שנבנתה לפני שעברתי לשם) קיצוץ של הדשא, פינוי אבני מדרך ופינוי של גזע די גדול שתקוע לו שם באדמה.

20211022_112705

לשמחתי @Michael Tzukran שבעצמו בונה מצפה משוכלל על גג הפקולטה לאסטרופיזיקה באוניברסיטת תל אביב תורם מהידע והנסיון שלו לתכנון הפרוייקט הלא פשוט הזה וכמובן @Guydive נותן את הנקודות שלו. אנחנו מנסים להבין קודם כל מה הגודל הנדרש. את החישוב נעשה בעזרת מודל תלת מימדי (מוכן חלקית) שיקח בחשבון את הציוד הנוכחי אבל לא רק – צריך לחשוב קדימה ולהבין איזה ציוד יהיה שם בעתיד.

למצפה הזה אני לא הולך להכניס את חצובת ה AZEQ5 שלי. אני רוצה חצובה שתיתן כושר נשיאה גבוה יותר (שוב, מחשבה קדימה), דיוק טוב יותר וניהול כבלים מסודר. למרות כל הדרישות האלה, להשקיע בחצובה של Astro Physics לא בדיוק בא בחשבון. בחירת החצובה היא תנאי הכרחי להתחלת תכנון המבנה וזה כבר יחכה לפרק הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *