החצובה (אני מתכוון למאונט) היא לב ליבו של מצפה כוכבים.

החצובה קובעת איזה משקל של ציוד ניתן להפעיל במצפה את דיוק העקיבה ואת צורת ניהול הכבלים.

לטובת טלסקופ השמש שלי, חצובה כמו EQ-6 הייתה מספיקה מעל ומעבר אבל זה בערך הגבול ואני לא רוצה להגביל את עצמי לזה. האפשרות הבאה הייתה CEM70 של iOptron. כאן מדובר כבר בחצובה שמסוגלת לשאת 32 קילו, מספר מרשים לכל הדעות. גם עם לוקחים בחשבון משקל של עד 20 קילו לטובת צילום מדובר במספרים מאוד יפים. מה גם שהיא מציעה שיטת ניהול כבלים טובה מאוד.

האוכף עצמו מכיל שקעי USB והחיווט עצמו יורד דרך החצובה אל החלק התחתון הסטטטי. ככה אפשר לחבר את הכבלים מהמצלמה ישירות לאוכף ומשם למחשב. בנוסף באותו המקום יש יציאות מתח שמשמשות לטובת מחממי לחות. קיבלנו משקל לא קטן, ניהול כבלים טוב ולפי ביקורות גם עקיבה לא רעה (הכל יהיה טוב מה AZ-EQ5 שלי כרגע עם הטלסקופ הגדול).

image.png.9243a0e2db127d06f152763490cb0d09.png

ככל שהעמקתי בחשיבה, הבנתי שהחצובה הזו אולי מסוגלת לסחוב את שני הטלסקופים שלי (שובר אור 125 ו SCT 8") גם יחד אבל מעבר לזה כבר נגיע למשקלים גבוהים מדי וכל זה לא כולל סקופ עקיבה

התוכנית חייבת לכלול חשיבה לעתיד כדי לא להגיע לגבול מהר מדי ולמצב שצריך שדרוג. מה התוכנית לעתיד? אם יש מצפה קבע אז לטובת צילום פלנטרי אני שוקל C11 ששוקל 13 קילו לפני אביזרים ושובר אור 150ממ לטובת השמש שבעצמו שוקל 10-11 קילו לפני ציוד נוסף. בנוסף, גם את הטלסקופ הקטן שלי הייתי שמח להוסיף לחגיגה לימים שלא מאפשרים צילום שמש ברזולוציה גבוהה. זה פוסל את ה CEM70.

image.png.2c0bf9f394106489ddf14b3189f20f72.png

ההחלטה בסוף נפלה על ה CEM120. חצובה עם כושר נשיאה של 52 קילו. ניהול הכבלים דומה ל CEM70, כאשר רוב החיווט יכול לעבור בתוך החצובה. מבחינת הדיוק מדובר על הנייר על אותם מספרים כמו ב CEM70. יש גם גרסאות בעלות אנקודרים על אחד הצירים או על שניהם. מדובר בתוספת של יותר מ 1600$ לאנקודר אחד ו מעל 3000$ לשני אנקודרים. קצת חפירה ברשת העלתה שהאנקודרים גורמים לשגיאות במקרים לא מעטים ולא ניתן לבטל אותם. האמת? לטובת EAA ושמש דיוק של אנקודרים פחות נדרש ואם משתמשים ב Guider אז מגיעים לדיוק גבוה בכל מקרה. כרגע לא רואה את הצורך להשקיע סכומים כאלה באנקודרים. אם הייתי צריך להגיע לסכומים כאלה, כנראה שהייתי בוחר בחצובה אחרת.

השלב הבא יהיה תכנון מפורט של פנים המצפה. שם אני צריך להבין איפה ישב שולחן עבודה מתקפל, פריסת כניסות מתח חשמלי, תאורה, מסך מחשב, מחשב ועוד. יהיה מעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *