אתמול בערב השמיים היו נקיים לחלוטין ו @jonzm קפץ לביקור עם הציוד שלו וסיידר לחימום.

יונתן בדיוק קיבל מאונט חדש, קומפקטי מאוד אבל בעל כושר נשיאה עצום. המאונט + החצובה הקלילה והשובר אור 102ממ מהווים מערכת grab and go ללא פשרות.

התרשמתי מאוד מהיכולת של המאונט הזה לאזן את שובר האור גם בזמן החלפת עיניות כבדות והמראות דרך ה Astro Tech פשוט נפלאים. גם הירח וגם ערפילית אוריון סיפקו תמונה חדה שרק שוברי אור איכותיים יכולים לתת. תענוג אמיתי.

20220207_210347

@jonzm – מחכים לסקירה

את הירח לא צילמתי אתמול אבל לקראת הסוף עברנו ל EAA והפעם ניסיתי את ה Astro Tech שלי – ה 60ממ.

לקח לי המון זמן להגיע לפוקוס עד שיונתן רמז לי בעדינות שהעדשה עדיין מכוסה ויהיה קשה לראות משהו בצורה כזו. התחלנו עם ערפילית אוריון וקיבלנו גם אותה וגם רמזים לערפילית האיש הרץ, ראינו את הלהבה ואת ראש הסוס מבצבץ לו, את M46, M35, הרוזטה וכאתגר ניסינו את ערפילית קליפורניה. ההפתעה הייתה עצומה כשממש ניתן היה לראות את הערפילית זה היה בתור קוריוז ומסתבר שזה אכן ניתן לצפייה ב EAA מהבית.

20220207_222438

התמונות נשמרו As Seen ישירות מתוך Sharpcap ועברו מעט משחק של Highlights, Blacks & Shadows ומעט Dehaze. זה היה EAA נקי, בלי סטאק באפליקציות כמו DSS ובלי שום פריימים של קליברציה (הגיע הזמן להכין כאלה). כדי לסנן קצת את זיהום האור הוספנו פילטר – NPB שנועד לשימוש וויזואלי ולא מתאים כלל לצילום. הפילטר מעביר O-III, H-Alpha & H-Beta. מעבר להילות מסביב לכוכבים בהירים הפילטר די עזר להלחם בזיהום האור שמסביב – צילמנו מתחת לפנס רחוב.

עוד דבר אחד שחסר – מסיכת בחטינוב לפוקוס וזה יהיה הדבר הבא שיוזמן. הפוקוס "לפי העין" היה אולי סביר אבל רחוק מאוד ממה שאני רוצה לראות.

נתחיל באוריון. כאן גם תפסנו לווין – לא ממש חוכמה בימים אלה – ומצד ימין ניתן לראות את האיש הרץ שהתיישב לנוח בדיוק על כתם אבק שלא מוכן לרדת מהחיישן כבר תקופה.

הטרפזיום שרוף והכוכבים הבהירים עטופים יפה בהילה די גדולה אבל כל השאר נהדר. פרטים כאלה לא ניתן לראות וויזואלית מהעיר

M42

נמשיך באותו האזור – ערפילית הלהבה + ראש הסוס + NGC 2023.

המון רעש בתמונה אבל הסוס די הפתיע – לא ציפיתי לראות אותו בצורה כזו בכלל.

Flame

 

ערפילית הרוזטה. את הצביר במרכז זיהינו די מהר ולאחר שניים שלושה פריימים הערפל שמסביב החל להתגלות ואיתו כמות לא מעטה של פרטים, כולל שבילי האבק הכהים בערפילית, כולל ה Y בחלק התחתון הימני

Rossete

 

M35 ו NGC2158, הפעם בשדה אחד:

M35_crop

 

מכיוון שקבוצת הכוכבים ליאו כבר הייתה בגובה מספק, כיוונתי את הציוד ל M96.

תמונה לא להיט גדול אבל M96 אכן נמצאת במרכז, M95 בחלק העליון מצד ימין ומצד שמאל במרכז אפשר לראות את M105, NGC3384 ואת NGC3389

M96

 

הקינוח של הערב הייתה אחד האובייקטים שאני מאוד אוהב – Needle Galaxy

כאן הלחות כבר נתנה אותותיה ושמתי לב שאת המחמם לא הגדרתי על חימום גבוה יותר כמו שהיה צריך בתנאים כאלה. לא נגעתי בתמונה בשום צורה – היא מעבר לכל שיפור אבל הגלקסיה שם, על פס האבק הברור שלה, הצורה המוארכת והגרעין היחודי שלה.

Needle_Stack_8frames_258s_WithDisplayStretch

 

לקחים:

1. להוריד את המכסה מהטלסקופ לפני השימוש!

2. לבדוק שהחימום מספק על מנת להלחם בלחות

3. 60ממ זה מפתיע מאוד ל EAA בשדה רחב

4. להמשיך ולצפות בשמיים בכל הזדמנות שרק אפשר – יש המון מה לראות ומה ללמוד

5. חברה טובה תמיד משפרת את החוויה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *