אחרי נסיון די עצוב לצלם את הירח ביום שישי האחרון, אתמול בערב (8/5) התחלתי לצלם ללא ציפיות מיוחדות. מזג האוויר נראה טוב והשקיפות הייתה מעל הממוצע והנתון המעניין והחמקמק יותר היה היציבות האטמוספרית.

בהתחלה היציבות עשתה רושם של יציבות ממוצעת לחלוטין – לא רע בכלל – אבל עם התקדמות הערב, השוואת טמפרטורות הטלסקופ והתקררות האוויר התנאים הלכו והשתפרו עד מאוד וקיבלתי חלון של שעה מאוד יציבה.

היו לי שתי מטרות בערב הזה: לנסות לשתף את התצפית ב youtube.

המטרה השניה שלי הייתה סוף סוף להגיע להצעה של @Ehud Spiegel לצלם אזור קרוב לטרמינטור בהפרשים של שעה ולעקוב אחרי שינויי הצל. אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד. למרות שצילמתי ב 20:30 תמונה ראשונה של סביבת המכתש Walther בסביבות 21:30 תנאי הראות הגיעו לשיא וצילמתי כל מה שיכולתי וכמעט שכחתי את ה timelapse. נגיע אליו אחר כך.

הצילום העיקרי של הערב הייתה מוזאיקה של כל הירח. צילמתי ארבעה פריימים באורך המוקד הטבעי של הטלסקופ (2000) עם הרזולוציה המלאה של המצלמה (5496×3672). מה שיצא אחרי החיבור היא תמונה בגודל של 6031×8306. 

Lunar Mozaic 48% Illuminated

ניתן לראות יפה מאוד את המכתש Walther ובכלל כמות הפרטים בתמונה הזו ממש גבוהה.

עכשיו נשאלת השאלה על איזה מיקי מאוס אני בכלל מדבר? אז קודם כל מי שאשם בסיפור הזה היא @Joe שמייד ציינה שהצורה מזכירה את מיקי מאוס ומאז זה פשוט נדבק.  

למי שלא איתר אותו אז הנה תקריב שלו נוטה מעט על צידו:

Mickey Mouse

ולמי שעדיין לא איתר אותו בתמונה הגדולה:

Mosaic and zoom

 

בכלל האזור הזה יצא ממש חד וניתן להוציא ממנו המון המון תקריבים כמו זה של המכתשים Stofler and Maurolycus

Stofler and Maurolycus

מה שאני ממש ממש אוהב בתמונות האלה הם המכתשונים הקטנים שניתן לראות פשוט בכל מקום. כושר הפרדה די מרשים.

התמונות הרגישו לי איכותיות מהרגיל ומכיוון שצילמתי מופע די דומה בחודש שעבר החלטתי להשוות. ההבדלים הם סה"כ 4% הארה כך שהטרמינטור נמצא במקום די דומה וניתן להשוות בקלות. צד ימין – תמונה מהחודש הקודם, צד שמאל מאתמול בלילה. למרות ההבדלים בצללים אפשר לאמוד בקלות את החדות של התמונות. בעוד שבחודש שעבר צילמתי סרטונים ארוכים יותר, היציבות הייתה פחותה ועל כן גם החדות.

image.png.1c033195e2dc4a98a8907fdc7fb0cbe5.png

כמובן שבשלב מסויים ראיתי עננים מטיילים להם על הפריים אבל מסתבר שזה היה ענן בודד שכנראה איבד את הלהקה שלו וחיפש אותה סביב הירח לכמה דקות. איך קראו לזה בקבוצה? ערפילית ירחית.

20220508_210748

חזרה לאנימציה של תנועת הצל

אחרי שנזכרתי במטרה העיקרית שלי בסביבות 21:30, צילמתי תמונה נוספת של המכתש Walther וסביבתו ושוב שקעתי בנסיונות צילום אחרים  וזנחתי את המטרה (ריטלין לריכוז בפעם הבאה??)

למרות שצולמו רק שתי תמונות בהפרש של שעה אחת, ההבדל בצללים מאוד מאוד מורגש כפי שניתן לראות באנימציה, ממש עד לחשיפת אזורים שהיו בחשיכה רק שעה לפני. לא ציפיתי לכזה הבדל וזה דוחף אותי לנסות שוב והפעם להגיע לתוצאה טובה הרבה יותר.

image.gif.b46b679d7a3850d6ce84d9b7a7f09a8c.gif

ערב פורה מאוד במצפה וזה כשעדיין יש לי חומרים לעיבוד מהלילה הקודם ונשארו לא מעט מהערב.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *