אחרי שסגרתי לי פינה עם פוקוסר חשמלי, הגיע הזמן להיות מסוגל להתרחק מהטלסקופ עוד בזמן הצילום והצפייה.

בסופו של דבר, המטרה היא מאוד פשוטה – טלסקופ בחוץ ואני בתוך הבית. זה סופר חשוב בצילום השמש קודם כל בקיץ להימלט מהחום ודבר שני זה להרחיק את מסך המחשב מאור השמש כדי לראות טוב יותר מה שרואים שם.

איפה הבעיה? המצלמה מעבירה המון מידע למחשב, במיוחד בצילום פלנטרי ובכבלי USB לרוב יש ירידת ביצועים אחרי חמישה מטרים. לטובת זה יש מגוון כבלים מוגברים ומצאתי אחד שאמנם לא זול אבל לפי היבואן אמור לעשות את העבודה. הזמנתי את הכבל באורך 10 מטרים. הוא מגיע עם יחידת הגברה בצד הרחוק (של המצלמה) + חיבור לחשמל ביחידה הזו ובנוסף, יחידת הגברה נוספת באמצע הכבל.

הבדיקה הראשונית – חיבור מצלמה למחשב ללא שום טלסקופ וללא שום חיבורי חשמל – עובד 🙂 מצויין.

image.png.78ba391f0ff01bfb32b7f3d01a8ae741.png

שלב שני – קצת סידור כבלים. עד היום אני עובד בספגטי של כבלים. זה גם מבולגן, גם לוקח זמן להרכיב הכל וגם משנה את האיזון של הטלסקופ על החצובה ועלול להמתח ולגרום נזק.

יש כבל אחד למצלמה, שני כבלים לפוקוסר וכבל חשמל לפילטר שמש

הפתרון החלקי – USB Hub קטן שיושב לו בין הטלסקופ לבין ה Dovetail התחתון, הפוקוסר והמצלמה מתחברים אליו עם כבלים קצרים, כבלי החשמל עוברים דרך ה Dovetail לאן שצריך אותם וככה אין שום כבל חופשי. מה Hub יוצא הכבל המאריך כלפי מטה ומשם למחשב. 

image.png.776517387e4e133cb4b343e2aa75f880.png

בערב הראשון של שמיים נקיים, הוצאתי את הכל לחצר, חיברתי את הכל, עדיין לא הידקתי את כל הכבלים בצורה טובה אבל אין שום דבר שתלוי, הכל עובר לחלק המרכזי של הטלסקופ ומשם למטה. ה USB Hub יושב שם בול.

 הפעם בזבזתי המון זמן על Polar Align, וזה בגלל חוסר סבלנות משווע. במקום להזיז את החצובה בתזוזות קטנות הזזתי יותר מדי. SharpCap אמר להזיז ימינה ולמעלה, אז הזזתי יותר מדי ימינה ופתאום הוא ביקש להזיז למטה… בסוף כשעברתי לעבוד בתנועות קלות, הגעתי לאיפוס סביר תוך 10 דקות. סביר אמור להספיק כי קודם כל נמאס לי ורציתי להתחיל לנסות את כל הציוד, ודבר שני כיוונתי לירח, אז אפשר להסתדר עם איפוס סביר. אפילו איפסתי את החצובה לפי שני כוכבים ולא שלושה מתוך עצלנות.

בסופו של דבר, זה נראה ככה:

image.png.a223f3ae9f2369486e2b09f12edd9de8.png

לשמחתי, יש מספיק כבל כדי להכנס לתוך הבית ולברוח מהקור. עם השמש זה אפילו טוב יותר כי החצובה נמצאת קרוב יותר. צריך בכל מקרה לסמן את המיקום על מנת לקצר את כל הזמן של ה Polar Align.

הירח עצמו יצא נהדר. גם בשדה הרחב ביותר, אמנם לא כל כולו נכנס אבל עדיין מתקבלת תמונה נהדרת עם עושר רב של פרטים וגם כשמקטינים את החיישן ומתמקדים באזורים מסויימים בזכות ה FPS הגבוה יותר, יש המון פריימים לעבוד איתם.

כל התמונות מקושרות ל Flickr – בגודל המקורי

22_43_59_1_PS.tif

ים המשברים – Mare Crisium:

Crater_22_56_55_1__lapl6_ap3295_conv_registax_PS.tif

והמכתש Tycho (וגם קלביוס מתחתיו) כשהוא מואר לגמרי

23_02_50_1_PS.tif

הניסוי עבר בהצלחה מרובה. הטלסקופ יושב בתיק ביחד עם ה hub והכבלים מחוברים שם כדי לחסוך קצת זמן בהקמה, נשאר להדק את כל הכבלים ודי סיימתי.

מה שכן, אני מאוד מרוצה מהתמונות שקיבלתי מהטלסקופ הזה. גם וויזואלית רואים פשוט נהדר וחד בצורה לא רגילה וללא שום הילות סגולות מסביב לירח. מקווה בקרוב לצפות איתו בכפולים מהבית. זה אמור להיות משהו שהטלסקופ הזה צריך לעשות בצורה נהדרת.

קישור למי שרוצה: כבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *