בשבועות האחרונים לא יצא לי יותר מדי לכתוב כי הייתי עסוק במצפה אבל יש לא מעט מה לשתף.

אז מה עשיתי?

הכנות אחרונות על על מנת להכין את המצפה לצילום בצורה רצינית יותר וכמובן לא וויתרתי על EAA.

מבחינת צילום, מכיוון שכרגע יש מטרות גדולות בשמיים – ערפיליות באזור הברבור, עברתי לצלם עם הטלסקופ הקטן – AT60ED מה שנותן שדה רחב הרבה יותר.

  • הוספתי לו פלאטנר ולקח לי קצת זמן להגיע למרחק של 55ממ בין הפלאטנר לחיישן. אני עדיין חושד שאני ממש קרוב ל 55 אבל לא ממש מדוייק אבל אפשר לראות שיפור עצום (תודה ל @גידי גולן על זה)
  • מיקמתי את הגיידר על מנת שיצביע בדיוק לאותו המקום כמו הטלסקופ צילום, כולל סיבוב השדה המתאים
  • בשעה טובה סיימתי את המלחמה עם הפוקוסר האוטומטי. המסקנה מהמלחמה המיותרת הזו – לא לנסות קיצורי דרך, הם מאריכים את הדרך ויכולים לתסכל
  • הורדתי PixInsight ו @Jonathan Elihis הסביר לי את השימוש הבסיסי ואני מחכה שיהיה לי מספיק דאטה על מנת להתחיל לעבד תמונה בצורה יותר רצינית
  • ולא פחות חשוב, תהליך עבודה מאוד מסודר. כל ערב אני בודק איפוס לצפון ומתקן אם יש צורך ונותן ל PHD2 את הזמן לעשות קליברציה מחדש. גם פריימים של קליברציה – דארקים, פלאטים וכו נלקחים בהתאם לצורך.

שיפור האיפוס לצפון בתחילת כל ערב

20220716_234653

פלאטים בסוף כל ערב

20220721_003729

כל הדברים האלה הופכים את הכל לקל וזורם הרבה יותר. גם ל EAA וגם לצילום.

מעבר ל M16 שבה הייתה הפעם הראשונה לשילוב של ערוצי מימן חמצן וגופרית, הפרוייקט הבא הייתה ערפילית ה Veil, החלק המערבי. כאן כבר ניסיתי לעבוד בצורה מסודרת יותר והתוצאה אכן יצאה מעט מוצלחת יותר אבל מאוד בעייתית

Veil

נתוני צילום:

HA 7x600s Bin2

O3 7×600 Bin2

בעוד התמונה מכילה לא מעט פרטים, יש לא מעט בעיות. אחת זה הפוקוס האוטומטי שעדיין לא פעל כראוי. הבעיה הבאה הייתה השימוש ב Bin2, חיבור של פיקסלים לפיקסל אחד גדול. ההנחה שלי הייתה שזה עדיף על מנת להצליח לקבל פרטים דרך הפילטרים צרי הסרט, הנחה מוטעית שהתוצאה שלה היא המון רעש מיותר ורזולוציה פחותה. הפלאטים, במיוחד של המימן היו לא טובים בכלל. וכמובן – עיבוד, דבר שלא ממש עשיתי מעבר לקצת Stretch, יישור של הכוכבים ושילוב שני הערוצים לתמונה אחת. אני מניח שאפשר עוד לשפר לא מעט אבל את הלקחים האלה לקחתי לפרוייקט הבא. ל Veil עוד אחזור.

 

בין לבין עשיתי לא מעט EAA, בעיקר בזמן שאני מחכה שמטרות הצילום שלי יעלו לגובה מספק.

אני חייב להגיד שלמרות של EAA לא באמת חייבים חצובה משוונית ועקיבה טובה, אלה דברים שבזכותם התהליך הופך לקל הרבה הרבה יותר. במקרה שלי, בגלל שכבר יש לי פילטרים צרים שעל מנת לקבל משהו דרכם יש צורך בחשיפות ארוכות מעט יותר (3-4 דקות מינימום) אז לא הייתה לי ברירה. מה כן הרווחתי? יכולת לראות את האובייקט על המסך בצורה נהדרת אחרי חשיפה בודדת של מספר דקות.

בשבוע האחרון ה EAA התמקד בערפיליות של מרכז שביל החלב – לגונה, ברבור וגם ערפילית צפון אמריקה בזנב קבוצת הברבור

צפון אמריקה

North America

הפריימינג לא להיט, אני מפספס כאן את ערפילית השקנאי וחלקים לא קטנים מצפון אמריקה עצמה. בנוסף, התאורה מצד ימין למעלה היא מחלה ידועה של המצלמה שלי – Amp Glow. דבר שנפתר בשימוש בדארקים. עם כל זאת, לקבל את הדבר הנהדר הזה על המסך תוך מספר דקות זה כיף גדול. כאן הצילום הוא דרך פילטר HA בלבד.

ערפילית הברבור (אומגה) – M17

Omega

כאן הפריימינג המוזר מכוון על מנת לתפוס את M18 וקצת משדה הכוכבים העצום שמצד ימין ולמטה. סה"כ 4x240s דרך פילטר HA. כאן כבר הקפדתי על דארקים לפני שהתחלתי את ה live stack וה amp glow לא מורגש יותר.

הלגונה

Lagoon - M8

חמישה פריימים של 240 שניות, שלושה של HA ועוד שניים של O3. כן, אפשר ב EAA לשלב בין אורכי הגל השונים ולקבל פרטים נוספים אבל התמונה נשארת בשחור לבן. ההבדלים בין הפריים הראשון לסטאק של חמישה פריימים הוא שמיים וארץ. זו תמונה שבעתיד בהחלט אנסה לצלם כמו שצריך.

לסיכום

המון לימוד עצמי, המון עזרה מאנשים כמו @גידי גולן, אופיר, ו @Jonathan Elihis וחלוקת התוצרים ותסכולים עם @Liron.na  בזמן אמת. הדרך הארוכה מתחילה להניב פירות ומספקת לי את היכולת לעשות אסטרונומיה גם מהבית.

EAA היא עדיין הדרך הטובה והמהירה ביותר לקבל אובייקטים על המסך, הפילטרים עושים את העבודה שלהם והחצובה מתפקדת לא רע בכלל. צילום אסטרונומי הוא אכן מאתגר אבל זה אתגר מעניין ומספק מאוד. כל הדברים האלה משלימים את הצפייה הוויזואלית בצורה מצויינת.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *