דו"ח תצפית ראשונה בחיי.

הטלסקופ שהזמנתי מאמאזון במאי הגיע אל אח שלי בארה"ב… ונשאר שם. תודות לקורונה. אף אחד לא יבוא לביקור של 10 ימים כשצריך להיות 14 יום בבידוד. כייף.

המחיר היה פצצה למחזיר אור דובסוני (Meade EclipseView ) בקוטר 114מ"מ (146$), מה גם שהיה אמור להיות חווייה בליקוי חמה בקיץ האחרון, אבל הוא לא עוזר לי כל עוד הוא שם.

אז הצמא נשאר וקניתי בקוסמוס מתנת יומולדת לעצמי טלסקופ – Meade Adventure 80mm עם אורך מוקד של 400 מ"מ.

image.png.da3d31f7336cc2d8ee615cea19d99963.png
שיקולים לבחירה

הסיבות העקריות לבחירה היו משקל (פחות מ-2 ק"ג כולל התיק, החצובה והעיניות), אחסון נאות קל (מגיע בתיק מיועד לכל החלקים) ושדה רחב (יחס מוקד קצר). הטלסקופ הזה מיועד לעבור לדור הבא לכשיגיע לגיל שיוכל לתפעל אותו בעצמו.

רשמים מהטלסקופ:

האריזה נפלאה, הכל נכנס בתיק קטן יחסית להפתעתי הרבה, נח, נגיש וההרכבה לקחה פחות מ-10 דקות.

הכנה

תחילה, איפוס כוונת, הנק' האדומה מעולה לדעתי, היה קצת "חווייה" להזיז אותה כך שהמרכז יהיה על צדק.. כוכב לכת שזז מהר מאוד. גם העובדה שניתן לשלוט בבהירות של הנק' הפתיעה אותי.

יש לי בניין עם תאורה שעושה רושם שהוא מעולה לאיפוס ממש מול ה"מרפסת תצפיות" (מרפסת שירות לכביסה עם מלא בלגאן) אבל אני אף פעם לא הלכתי על הדרך הקלה. אחרי 5 דקות הגעתי למצב שהכוכב בערך מעל הכוונת, טיפה ימינה אבל כבר יכולתי להיעזר בה.

מכניקה

החצובה, מעולה כתמורה לכסף שהושקע ולפי הציפיות, קלה מאוד, הרכבה אינטואיטיבית, 3 צלעות טלסקופיות לרגליות + חלק עליון שניתן להרים עם מנואלה עד לגובה של משהו כמו 1.5 מטר (שזה הגובה של המעקה בטון ותחילת החלון הזזה – מזל שמסתכלים למעלה).

גם קוטר הבסיס של החצובה במצב הכי פתוח לא גדול והיא עמדה בקלות בשטח דיי מצומצם.

הגובה שלי הוא מטר ו-90, לכן שמחתי מאוד על שנים של יוגה ולא יצאתי עם כאב גב מהתצפית.

האתגר – מספיק שהשכן התעטש והכל רעד. בעינית של 4מ"מ הכוכב פשוט יצא מפריים כל פעם שבאתי להתבונן ונגעתי טיפה בעינית.. ואז חזר.

מוטוריקה עדינה היא חובה בהתעסקות עם החצובה הזו, והכיוון שלה הוא יותר על פי הרגש מאשר עם הכוונת.

חווית הצפייה

לבעלי משקפייים בתצפית ראשונה מחכה אתגר נוסף, למדתי על בשרי.

העינית של ה-18מ"מ (הגדלה X22) מאוד שימושית, השדה רחב מאוד וקל לתפוס את המטרה בפריים, למרכז אותה ואז כמובן להחליף לעינית של ה-4מ"מ להגדלה X100 (לא מגיעה כחלק מהחבילה הבסיסית, קניתי כהרחבה בחבילה בתוספת של 60 ש"ח – ולדעתי שווה את זה מאוד).

העינית של ה-6מ"מ (הגדלה X66) לא יצאה מהשקית בכלל ולא היתה בשימוש הערב, אולי בתצפיות הבאות אמצא לה שימוש.

לאחר 15 דקות של התרגשות ורדיפה אחרי הכוכב כל דקה בערך כבר הפסקתי להבריג ולהדק את העיניות, פשוט החלפתי בידיעה שאולי אאבד את המטרה גם ככה.

image.png.3bbb5f4c78a80fd80cbf67008cb8036d.png
image.png.58a5d51213e55a2a148d25c2c78fc68b.png

הטלסקופ, מוגן מאוד עם כל הכיסויים שמגיעים איתו, קל מאוד(!), והמנסרה המיישרת עשתה לי חיים קלים כי כל מה שלמעלה, ימינה ושמאלה בפריים היה כך גם בראייה מחוץ לעינית והאוריינטציה שלי לא אותגרה הערב בכלל בזכות זה.

ראשון – צדק, כמובן, כל הקיץ הסתכלתי על הנק' הזו בכמיהה לראות יותר ממנה.

צילום

לאחר שסיימתי להתרגש (20 דקות רדיפה בערך) רציתי לתעד, זה היה אתגר משל עצמו – לצערי המתאם לסלולארי לא היה במלאי כבר תקופה (מזל שלי) – אלי ויגאל אמרו שיגיע מחר… אולי בהמשך אקנה.

הצלחתי לצלם את צדק עם שניים-שלושה ירחים, התמונות לא עושות חסד בכלל למה שרואים בעינית ממספר סיבות; זמן חשיפה, רגישות לאור (ISO), חוסר יציבות שלי והעובדה שמגע קל של הסלולארי עם העינית העיף לי את הכוכב מהפריים.

הראות דרך הטלסקופ היתה מעבר למה שציפיתי.. בעיקר בגלל שאני מחודש מרץ נברתי בכל אתר ומקור מידע לאסטרונומיה ותצפיות וידעתי מראש שהלכתי על הכמעט הכי פשוט.

היו גוונים אדומים (מקווה שלא דמיינתי), היו ירחים מסביב והיה לי כייף גדול.

image.png.b4efc073bcada4d83322f09d4a1851b1.png
image.png.46078acb742b4520b0b637bd89310ea5.png

עקב חוסר זמן (תפסתי את המקלחת והחדר שירות לכמעט שעה), רק רפרפתי מהר לכיוון שבתאי, היה מהמם, לא צלמתי כי חבל על המאמץ… סביר שאנסה כשיהיה לי מתאם או מצלמה פלנטרית (שעדיין לא הבנתי אם היא מתלבשת על העינית או מחליפה אותה – מה שיהווה בעיה ללא הגדלה X100).

בקיצור, לממעיטי ציפיות מדובר בחווייה מופלאה, מי שחושבים שמדובר בישיבה על כיסא והתבוננות בצדק שעה בכייף שלהם מצפה אכזבה כואבת.

שנה טובה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *