מזה שנה שחלק לא קטן מהאסטרונומיה שאני עושה מתמקד בשמש. המערכת די פשוטה – טלסקופ שובר אור, פילטר 2" דוחה אנרגיה ופילטר H-Alpha – הקווארק.

image.png.bfe4dc17fcdc5ce339c12a6c2165af19.png

הקווארק ניתן לשימוש בכל טלסקופ שובר אור כאשר בקטרים שבין 80-150ממ, חייבים להשתמש בפילטר 2" דוחה אנרגיה שמתלבש ממש לפניו על מנת להפחית את כמות החום שהוא אמור להתמודד איתו – מצויין בטורקיז בתרשים.

אבל, החום שנדחה חוזר אל תוך הטלסקופ. נכון, רובו יוצא בחזרה דרך העדשה הראשית אבל תופעת הלוואי שמתקבלת לאחר כחצי שעה – שעה של תצפית או צילום היא זרמים חמים בתוך הטלסקופ שפוגמים בראות ומרקידים את התמונה. בנוסף בקטרים של מעל 120ממ, הפילטר דוחה חום 2" לא מצליח להתמודד עם כל החום ומשאיר לקווארק יותר חום להתמודד איתו. זה גורם לשינוי באורך הגל שאותו מעביר הקווארק וגורם לירידת ניגודיות וקושי בקבלת פוקוס בתצפית ממושכת.

לצורך זה, יש בשוק פילטרים דוחי אנרגיה שמתחברים לפני העדשה הראשית. הבעיה העיקרית בהם היא המחיר. זו זכוכית מלוטשת ברמה גבוהה שדוחה קרינת UV ומעבירה רק אור אדום עם אנרגיה מועטה בלבד. בנוסף, יש צורך במתאם שיחזיק את הפילטר הזה בצורה יציבה על מגן הלחות של הטלסקופ בו משתמשים.

אתמול, קיבלתי את המשלוח המיוחל של הפילטר – D-ERF שזה Dielectric Energy Rejection Filter מבית Baader. המתקן בו הפילטר יושב נעשה בהזמנה אישית לפי הטלסקופ לו הוא מיועד בזמן ההזמנה.

את ההזמנה ביצעתי דרך Telescope Service שגם משווקים את הטלסקופ בו אני משתמש אז את המידות הם מכירים די טוב. וכהרגלם, במקום שלושת השבועות המובטחים, קיבלתי את החבילה לאחר שבועיים. הדבר היחיד שמפריע בכל הסיפור הזה שזה מגיע ללא מכסה. אביזר אופטי לא זול ללא מכסה. די מוזר.

הפילטר נכנס יפה לתוך התא והוא מתחבר בקלות ובביטחה לטלסקופ באמצעות שלושה ברגים.

20210802_131137
20210803_075156

מבחינת מעבר חום, אחרי שהרכבתי את הפילטר השארתי את החלק האחורי של הטלסקופ פתוח וקירבתי בזהירות את היד לבדוק כמה זה חם. אותו ניסוי עם הפילטר דוחה אנרגיה הקטן הסתיים מרוב חום הרבה לפני נקודת הפוקוס כאשר עיגול האור לא היה מרוכז. כאן, ניתן לקרב את היד ממש קרוב לנקודת הפוקוס ועדיין לא לקבל מכה של חום. שיפור גדול.

20210803_075629

היום לא היו עננים בשמיים והיה חם בצורה רצינית. יצא לי לנסות את הפילטר במשך כשעתיים רציפות ואפשר להגיד שהציוד אכן הרגיש פחות חם מאשר שעה של עבודה במזג אוויר מעונן חלקית והתמונות נראו הרבה יותר יציבות על המסך גם לקראת סוף הניסוי. זה יכול להיות בגלל יציבות אטמוספרית (קשה לי להאמין עם החום הכבד) או שהפילטר עושה את העבודה מעל ומעבר. זה אדע לאחר מספר נסיונות.

צילמתי המון חומר היום, הדבר היחיד שסיימתי לערוך היא מוזאיקה של שישה פנלים שמייצגים כמעט שליש שמש. נכון, רואים בחלק מהמקומות את החיבורים אבל זה פרוייקט חמוד. 

moz1-color1
moz1-color_rotated

ובשחור לבן בנגטיב

moz1-bw_invert copy 2
moz1-bw_rotated

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *