מזה שנה וקצת עברה מאז שרכשתי את הפילטר h-alpha שלי ומאז השמש הפכה לחלק לא קטן מהעיסוק האסטרונומי שלי.

20200712_150653

ההתחלה הייתה קשה. לא הגעתי לפוקוס הרבה זמן עד שדיברתי עם דדי והבנתי את העדינות הנדרשת כדי לקבל פוקוס על השמש עם הבארלו המובנה שבפילטר. מה גם שהתחלתי עם החצובה של ה Celestron Evolution, מה שלא איפשר להגיע גבוה מספיק עם טלסקופ שובר אור שארוך משמעותית מה SCT שבשבילו מתוכננת החצובה. בנוסף, המצלמה שאיתה התחלתי הייתה צבעונית, לא אידיאלי בלשון המעטה בשביל צילומי שמש.

ככה זה נראה ביום הראשון: טלסקופ שובר אור אכרומט של 102ממ F/6.5 של Explore Scientific על החצובת Evo:

20200810_141420

היום המערכת כוללת את הרכיבים הבאים:

טלסקופים: TS-Optics 125mm F/7.8 Apo doublet ו AT 60mm F/6

חצובה: AZ-EQ5

רגליות: Berlebach Planet

פילטר שמש: Daystar Quark Chromosphere

פילטר דוחה אנרגיה: Baader DERF 135mm

מצלמה: ZWO ASI183MM

20210810_094729

המערכת הזו מאפשרת צפייה וצילום של השמש בצורה מאוד טובה ולמרות שזה עדיין לא סוף הסיפור, המערכת כבר מאפשרת צילומים לא רעים בכלל, אנימציות ארוכות וצפייה נוחה.

למה יש צורך בשני טלסקופים? כאשר הראות לא להיט או כאשר אני רוצה שדה רחב (אזורים פעילים בשמש הם עצומים בגודלם) אני משתמש בטלסקופ הקטן וכאשר התנאים טובים – בטלסקופ הגדול.

חצובת הברלבאך היא מלאכת מחשבת, מסוגלת לסחוב 120 קילו ויותר, היא יציבה מאוד, דבר שמוריד רעידות בצורה מאוד משמעותית ומורגשת, הרגליים לא מתקפלות או מאבדות גובה בשום צורה והמגש באמצע הוא גדול מאוד ומכיל לא מעט ציוד.

המצלמה המסויימת הזו לא דורשת tilter כי אין בה טבעות ניוטון והפיקסלים הקטנים מצויינים לצילום פלנטרי. מה גם שגודל השדה שלה מאפשר תמונות רחבות יחסית גם מהטלסקופ הגדול ואם יש צורך, מקטינים את ה ROI ומצלמים בשדה צר יותר ובמהירות גבוהה יותר. אני כן שוקל מצלמה פלנטרית נוספת כדי לקבל קצב פריימים גבוה יותר אבל מהתייעצויות בינתיים נראה לי שאני אשאר עם ה 183.

מעבר לציוד שמהווה חלק נכבד מהסיפור, למדתי המון על עריכה. יש לי עוד המון מה ללמוד אבל התחלתי עם פחד עמוק מפוטושופ ולאט לאט אני מצליח לגייס אותה לטובתי. פתאום היא הפכה לכלי העיקרי לעריכת תמונות בצורה כללית וגם לשמש ויצירת סרטונים דחפו אותי להכיר יכולות נוספות שלה. היום לא מעט מהעריכה שאני עושה היא אוטומטית לחלוטין כאשר אם יש צורך, תמיד אפשר להוסיף נגיעות לסיום. הכרתי תוכנות עריכה נוספות כמו imppg, והעמקתי את הכרותי עם Sharpcap ו Firecapture. לדוגמה: אם בהתחלה תמונות הנגטיב כללו שמיים לבנים, למדתי איך להפוך את הצבעים על השמש אבל להשאיר שמיים שחורים. דברים קטנים שמצטברים.

התפרצות על רקע שמיים בהירים

50863154513_b393c52fa4_o

התפרצות על רקע שמיים שחורים. הבדל עצום

51417291753_e474c49894_o

כל תהליך הצילום עבר שינוי מהותי. בהתחלה ישבתי קרוב לטלסקופ ושלטתי בהכל ידנית. זה אומר שאת המחשב היה צריך להסתיר מהשמש כדי להיות מסוגל לראות משהו ולא משנה כמה הסתרתי – תמיד היה קשה לראות פרטים על המסך וגם הפוקוס וכיוון החצובה נעשה ידנית, מה שהוביל לרעידות וקשיים לא מעטים. היום הכל נשלט מרחוק דרך כבל USB אקטיבי וגם ההקמה של המערכת מהירה יותר כי כל הכבלים כבר מחוברים ל USB HUB שמחובר לטלסקופ באופן קבוע. היום אני יושב לי בחדר, מול מסך גדול ומצלם בנוחות מירבית. ומה שנשאר לי זה לבנות עגלה כדי להחזיק את המערכת מורכבת במחסן ורק לגלגל אותה החוצה, לחבר כבל USB אחד ולהתחיל לעבוד – זה כבר בתהליך.

את הפילטר דוחה אנרגיה רכשתי לאחרונה. מדובר בחלק לא זול ולפי הגדרות היצרן, לא באמת הכרחי בעבור גודל הטלסקופ בו אני משתמש. עד למפתח של 150ממ ומעלה ניתן להסתפק בפילטר UV/IR Cut 2" ואכן השתמשתי באחד כזה במשך תקופה ארוכה. הסיבה שלי לרכישה היא הרצון למנוע התחממות של האוויר שבתוך הטלסקופ, מה שמייצר מערבולות אוויר וזה גורם לרעידות בתמונה במיוחד כאשר מצלמים לזמן ארוך – שעה או יותר. עם הפילטר הזה הרעידות האלה ירדו בצורה משמעותית.

וויזואלית אני מצליח לראות יותר ויותר פרטים – זה כמו בצפייה במטרות ליליות, המוח כבר יודע מה לחפש ופרטים רבים פשוט קופצים החוצה. כאן המפתח ויחס אורך המוקד של הטלסקופ הגדול יותר באים לידי ביטוי בצורה מובהקת כאשר פרטים על השטח כמו כתמים, פילמנטים ואזורים בהירים יותר (Plage) נראים ממש יפה והתפרצויות מפתיעות כל פעם מחדש בכמות הפרטים. זה מצחיק אבל כמות הפרטים בהתפרצויות לא מביישת תמונות.

קצת תמונות ישנות מול חדשות כאשר את התמונות הראשונות שמתי בצד כי שם צריך דמיון כדי לנחש שרואים את השמש.

כתמי שמש במרכז הדיסקה

ישן:

Solar Imagea

חדש

AR2882_10_38_50_inv_bw

התפרצויות:

כאן עקומת הלימוד הייתה תלולה יותר. אפשר לצלם התפרצויות על ידי חשיפה גבוהה ולשרוף את השמש ואפשר לצלם אותן עם פני השטח יחד – מאתגר יותר אבל גם לשם אני מתחיל להגיע

Solar Imagea

עוד תמונה ישנה:

Solar Imagea

תמונה חדשה של התפרצות. כאן כבר התקרבתי מאוד ותפסתי המון פרטים בהתפרצות עצמה ובנוסף רואים לא רע את פני השטח

IMG_20210901_185545_265

גם התמונות שבהן השמש שרופה כמות הפרטים בהתפרצויות ועל הקצה השתפרה מאוד.

07_52_27_bw

לאנימציות לקח לי לא מעט זמן להגיע – קודם כל התעצלתי לעבוד בצורה משוונית, דבר שחייבים לעשות לטובת אנימציות אחרת השמש מסתובבת. כאן מכיוון שהגעתי לנושא מאוחר, הגורם המשפיע ביותר הוא הראות (היציבות) ומזג אוויר נטול עננים לחלוטין. יש עוד על מה לעבוד בתחום הזה אבל הצלחתי לייצר סרטונים לא רעים גם עם הטלסקופ הגדול וגם עם הטלסקופ הקטן.

אחד הסרטונים המוצלחים יותר. צולם עם הטלסקופ הקטן על מנת לקבל שדה רחב. זה השתלם כי תפסתי גם התפרצות דקה וגבוהה, גם פילמנט גדול בחלק העליון, אזור פעיל בחלק התחתון והמון פעילות על הקצה. זה גם הסרטון הארוך ביותר שצילמתי שמתעד קצת יותר משעתיים של פעילות.

בסופו של דבר, השמש זה פרוייקט ארוך טווח שהתחיל קצת יותר משנה ובו למדתי המון במגוון תחומים ואני מאוד מרוצה מהתוצרים שמתקבלים.

ואי אפשר לסיים ללא התמונה הכי מעניינת שיצאה לי – כתם שמש שרק עבר מעבר לקצה השמש ונראה ממש מהצד. ניתן לראות את המבנה שלו, התפרצות שיוצאת מתוכו וחלק מהאזור הפעיל שמסביבו

08_28_04_inv_bw

הפרוייקט לא הסתיים, ממש לא. יש עוד לא מעט דברים שאני רוצה לשפר ואני מניח שיקחו עוד כמה חודשים טובים עד שאגיע לנקודה הבאה. גם משם יש לאן לשאוף וזה גם בתכנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *