מעודכן 2021 – לאחר שלמדנו כל מה שיש ללמוד על בחירת טלסקופ ראשון, נעבור לחלק הפרקטי – המלצות על דגמים ספצפיים

***

נקודות חשובות

אז בואו ונתחיל.

***

 

תקציב נמוך: 1,000 – 2,000 ש"ח

אופציה א ' לתקציב נמוך – דובסוני שולחני בקוטר 4.5-6 אינץ' 

במקום הראשון ביחס עלות-תמורה ניצבים בגאון משפחת הדובסוניים השולחניים (מחזירי אור) הקטנים-בינוניים, בקוטר של 4.5-6 אינץ' (ולא קטן יותר). הם זולים ואיכותיים, ובתקציב של 1,000 – 2,000 ש"ח, ניתן לקבל אופטיקה טובה מאוד. מצד אחד הם מספיק קומפקטיים וקלים כדי להכניס ולהוציא מהבית ולצפות בספונטניות תוך מספר דקות ללא כאב ראש. מצד שני הם מספיק גדולים כדי לקחת לאתרים חשוכים ולהוות כרטיס כניסה לצפייה בגרמי שמיים עמוקים. יש להם אורך מוקד קצר של 650-750 מ"מ, מה שאומר שדה רחב שמקל על מציאת אובייקטים בקלות. הם לא סובלים מאברציה כרומטית ומציגים מראות די חדים של אובייקטים בהירים כמו הירח וכוכבי הלכת. בשמי הנגב ורמת הגולן הם יאפשרו תצפית בערפיליות צבירים וגלקסיות בהירות.

הם מומלצים כטלסקופ למתחילים בעיקר בגלל סט יכולות שלם שבא במחיר זול, והפעלה פשוטה . זה הופך אותם לטלסקופ המושלם "לרכישה עיוורת" כמתנה למישהו אחר (למרות שתמיד מומלץ לצפות לפני). הם קשיחים, אמינים ומתאימים לתפעול גם לתפעול על ידי ילדים בוגרים.

דגמים מומלצים:

ses.png.119cc0870812648148fae79498f5c137.png

ממה להיזהר:

לגבי הדגמים הספציפיים שהזכרנו, מדובר בטלסקופים בקונספט כמעט זהה לחלוטין וכולם מעולים למתחילים. הם מגיעים עם מראה ראשית פרבולית ואפשרות לקולימציה. בסיס דובסוני יציב וקל לשימוש. הסקוויצ'ר יכול להתקפל לגודל קצת קטן יותר (יתרון זניח בהתחשב בעובדה שהטלסקופ קטן מלכתחילה). לזומל ולברסר לעומת זאת שני יתרונות – צינור סגור לגמרי (היות והוא לא מתקפל) ופוקוסר נוח יותר. מדובר על יתרונות קטנים ביותר ככה שאם חסר מלאי מאחד מהם, אין בעיה להזמין את האחר. 

אופציה ב' לתקציב נמוך – משקפת

יש רבים בעולם האסטרונומיה הממליצים על רכישת משקפת  איכותית במקום טלסקופ ראשון. המשקפת היא כלי נהדר לצפות בשמיים – היא קלה לתפעול, שוקלת מעט וגודלה הפיסי קטן, וצופים בה בשתי העיניים שזה יתרון גדול. המשקפת מאפשרת להכיר את כיפת השמיים בצורה די טובה, ואסטרונמים רבים מחזיקים אחד בצד ליד הטלסקופ שלהם לצפייה זריזה בשמיים. משקפת איכותית תספק מראות מרהיבים של השמיים, אך יש לזכור שעדיין לא מדבר על טלסקופ מבחינת יכולת איסוף האור וההגדלה. לצורך העניין היא תתאים לצפייה בירח, בצבירים גדולים, ובערפיליות גדולות ובהירות. אם מחליטים ללכת על משקפת, רצוי לוודא שאו שנקנה משקפת במשקל קל כדי שלא נתעייף מהר מלכוון אותה לשמיים, או שנקנה משקפת עם חצובה במידה והלכנו על משהו כבד.

דגמים מומלצים:

Amazon.com : Celestron - Cometron 7x50 Bincoulars - Beginner Astronomy  Binoculars - Large 50mm Objective Lenses - Wide Field of View 7x  Magnification : Electronics

 

***

תקציב בינוני: 2,000 – 5,000 ש״ח

כאן כבר נפתחות בעבורנו אפשרויות מעניינות מאוד. אם בתקציב נמוך יכולנו לקנות ניוטוני קטן-בינוני בעל סט יכולות מגוון, בטווח המחירים הזה נוכל כבר למצוא טלסקופים לשימושים ספציפיים יותר. 

אופציה א' לתקציב בינוני – טלסקופ דובסוני Sky Watcher (סקייווצ'ר) – 8 או 10 אינץ', צינור מלא או מתקפל:

אם אנו מתכוונים לעשות תצפיות רציניות מאתרים חשוכים כמו המדבר, ומעוניינים לצפות בגרמי שמיים עמוקים כמו צבירים, גלקסיות וערפיליות, מדובר באופציה הטובה ביותר. שקל לשקל – מדובר בטלסקופים עם התמורה הגבוהה ביותר.

מדובר בכלים רציניים ביותר שחלק מהאסטרונומים הותיקים יותר מחזיקים גם כן (כולל כותב שורות אלה – 10 אינץ'). בעזרת הטלסקופים הללו ניתן לצפות בכל סוגי האובייקטים באיכות סופר גבוהה – מפלנטות וירח ועד לגמרי שמיים עמוקים כמו גלקסיות וערפיליות. הם בעלי כושר איסוף אור רציני ומסוגלים לתת תמונות בהירות וחדות, שיכולות להספיק לשנים קדימה לפני שרצים לשדרג. בהתחשב במחיר הנמוך שלהם ובקלות התפעול, לרוב אלה הטלסקופים הנמכרים ביותר ברמת הכניסה לאסטרונומיה רצינית.

ניתן לרכוש אותו בתצורה של צינור מלא או מתקפל. לשניהם בדיוק אותה אופטיקה ומכלולים.  לאחר ששניהם היו בבעלותי, אלה המסקנות:

למתקפל יתרון אחד מרכזי – הוא מתקפל 🤓. מדובר על התכווצות של כ – 35 ס"מ דבר שיכול להיות נוח בלא מעט סיטואציות. לצינור המלא לעומת זאת מספר יתרונות אחרים – שמירה מוחלטת על קולימציה, הגנה מסינוורים, לכלוך ולחות, ונוחות בפירוק והרכבה. בסופו של דבר מדובר בהעדפות אישיות ושניהם טלסקופים מצויינים.

Untitled.png.070c5bbcdd3f19c1d52af0f726a49c3b.png

אופציה ב' לתקציב בינוני – טלסקופ קטן עד בינוני על חצובה רובוטית ממונעת

מדובר בטלסקופים בגודל קטן על חצובה רובוטית, כלומר פחות כסף על יכולת איסוף אור ויותר כסף על החצובה. מדובר על אופציה שפחות מתאימה לצפייה בגרמי שמיים עמוקים מאתרים חשוכים, אך יש לה את היתרונות שלה. היא תתאים למי שיעשו את רוב התצפיות שלהם ממהבית שממוקם במרכזי הערים, ומכיוון שהשמיים שלהם מזוהמים מאור, אין טעם בטלסקופ גדול ואפשר להסתפק במשהו קטן יותר. ככה אפשר יהיה לצפות בירח, בכוכבי הלכת וצבירים בהירים בהגדלות גדולות עם עקיבה נוחה שהחצובה תעשה עבורנו. מדובר במערכות קלות משקל שניתן להכניס ולהוציא מהבית בקלות ולאפס תוך כמה דקות.

דגמים מומלצים 

Flex130Virt.jpg
22088_NexStar_SLT_6_Schmidt-Cassegrain_01.jpg?v=1561657496
Celestron_31145_NexStar_130_SLT_5_1_130mm_370208.jpg

***

תקציב גבוה: 5,000 ש"ח ומעלה

למרות שאין צורך ולא תמיד מומלץ להתחיל עם טלסקופים יקרים, ישנם כמה דגמים ספציפיים שעדיין יתאימו לאסטרונומים מתחילים, במידה וירגישו בנוח להוציא את התקציבים הללו. ברמת העיקרון כאן הכסף קונה אחד משלושה דברים שבהכרח יבוא על חשבון שני האחרים: מפתח (קוטר) גדול יותר, חצובה יקרה יותר או אופטיקה ברמה גבוהה יותר. למתחילים נמליץ להימנע מקטגוריית האופטיקה היקרה לטלסקופ הראשון מכיוון שלרוב מדובר בטלסקופים לשימושים ספציפיים כמו צילום. נמליץ להתמקד בחצובה או בקוטר הטלסקופ (דגש על קוטר).

אופציה א' לתקציב גבוה – טלסקופ דובסוני ידני בקוטר 12-16 אינץ'

אלו טלסקופים זהים בדגמים ובמבנה לאלה מקטגוריית הביניים, רק שכאן, מכיוון שהמשקל מתחיל להפוך לשיקול הרציני ביותר, הטלסקופים המתפרקים תופסים את הבכורה. יש לשים לב שככלל, כל עוד ניתן לשאת את הטלסקופ בנוחיות עדיף טלסקופ שלא מתפרק מכייון שאין צורך להרכיב ולפרק אותו בעבור כל תצפית. עם זאת ברגע שעוברים גודל מסויים וכבר קשה לסחוב – כדאי ללכת על טלסקופ מתפרק. לרוב, בעבור מי שאין לו בעיה לסחוב משקל הגבול עובר ב – 10-12 אינץ'.

בקטגוריה הזו, גם הגודל של המראה מתחיל לשחק תפקיד – מראה גדולה צריכה קצת זמן להשוות טמפרטורה עם הסביבה כדי לתת מראות חדים – בא לידי ביטוי במיוחד במדבר, שם הטמפרטורה צונחת במהירות והמראה תישאר חמימה בלילה קר. במצב כזה שווה לשים לב לב אם לטלסקופים יש מאווררים מובנים למראה, ואם אין יש לקחת בחשבון שיתכן ונרצה להתקין כאלה. 

דגמים מומלצים

Collapsible_Dob_12_inch_copy.jpg
image.png.357ef23dda9940dca34c18abc5a14653.png

אופציה ב' לתקציב גבוה – טלסקופ דובסוני על בסיס ממונע

בגדול, אנו ממליצים להתחיל עם דובסוני עם בסיס ידני על מנת לשמור את השימוש פשוט ולהכיר את השמיים. עם זאת, יש שיעברו את השלב הזה מהר, או יעדיפו לדלג עליו בכלל. שדרוג לבסיס דובסוני ממונע כמעט ויכפיל את המחיר, אך יאפשר עקיבה נוחה אחרי אובייקטים בהגדלות גדולות ויהפוך את הטלסקופ למעיין "מצפה כוכבים" קטן. החיסרון הגדול הוא שבסיסים אלה כבדים יותר. 

דגמים מומלצים

Sky-Watcher | Sky-Watcher Global Website

אופציה ג' לתקציב גבוה – שמידט קסגריין 8 אינץ' על בסיס ממונע

מדובר על כלים בעלי יכולות גבוהות – מצד אחד איסוף אור של 8 אינץ', ומצד שני חדות של שמידט קסטגריין. נוסיף חצובה ממונעת וקיבלנו כלי רב תכליתי. יש לשים לב שכלים אלה לא עדיפים בצפייה בגרמי שמיים עמוקים על דובוסנים בגודל זהה. בגלל השדה הצר שלהם (אורך מוקד גבוה) הם דורשים לרוב עיניות שדה-רחב יקרות ושדרוג הדיאגונל מ 1.25 ל – 2 אינץ'. כמו כן יש לשים לב שהעדשה המתקנת שלהם נוטה להפוך למגנט ללחות שפוגעת בצפייה ולכן הם ידרשו מגן לחות וייתכן שגם מחממים נגד לחות. בקיצור, חבילה קצת יותר תובענית. מדובר בטלסקופים שכמו הממונעים מקטגוריית הביניים מושלמים לצפייה מהעיר, עם אפשרות להכניס ולהוציא למרפסת בקלות רק שכאן גם מדובר ביכולת לצפות בגרמי שמיים עמוקים.

דגמים מומלצים

Celestron NexStar 8SE 203mm f/10 Schmidt-Cassegrain GoTo 11069
20184.jpg

***

 

פרק שני – כללי אצבע ברכישת טלסקופ למתחילים

מותגי אסטרונומיה מומלצים

ההמלצות שנתנו עד כה, הן לא תורה מסיני. מדובר יותר בכללי אצבע, ואפשר בהחלט לקנות טלסקופים אחרים באותו הסגנון. הדבר הכי חשוב להקפיד עליו, הוא מותג טוב ומוכר, שידאג שכל מוצריו עומדים בסטנדרט ראוי.  אלה המותגים מהם רצוי לקנות:

 

במה לא לגעת

טלסקופים שאינם מהמותגים המוזכרים לעיל. זה אומר כל מיני מותגים לא מוכרים מחנויות מטיילים, אתרי מבצעים וקופונים וחנויות לא מוכרות. אם יש ספק, עדיף לשאול פה בפורום אסטרונומים מתחילים או בקבוצת הפייסבוק למתחילים שלנו. הטלסקופים הללו מפתים כי הם זולים, אבל באסטרונומיה אתם מקבלים מה שאתם משלמים עליו – טלסקופ מחברה לא מוכרת בעלות של 500 ש"ח יכול להיות כל כך נחות מבחינה אופטית, שעדיף כבר לזרוק את הכסף לפח. לרוב ניתן לזהות את הטלסקופים הללו לפי ההכרזות הלא מציאותיות לגבי ההגדלה שהם מוסגלים כביכול לבצע ("פי 525!"). להתרחק כמו מאש.

רכישה מחו"ל

רבים שואלים לגבי הליך ההזמנה של מוצרים מחו"ל. אם עושים את ההזמנה מהמקומות הנכונים, מדובר בהליך פשוט ונוח אשר פותח מלאי ענק ובמחירים אטרקטיביים.

 

כלל הזהב – צאו לתצפית לפני רכישה

באופן כללי, כשאסטרונומים מתחילים מבקשים המלצה לטלסקופ ראשון, העצה הראשונה שיקבלו היא לצאת לתצפית אסטרונומית הפתוחה לקהל הרחב, ולצפות בעצמם דרך מגוון רחב של טלסקופים. מדובר בכלל שאין דרך לגמד את חשיבותו. אנו יכולים לעיתים לערוך מחקרים אינטרנטיים של חודשים ארוכים, בשביל לקבל מידע שהמוח יקלוט בערב אחד של תצפיות.

בערב של תצפית אסטרונומית נכול לצפות דרך סוגי טלסקופים שונים, שוברי אור, מחזירי אור וקטדיופטריים, להתרשם מגודלם הפיסי של הטלסקופים, ולשחק קצת עם חצובות ידניות וממונעות.

בסופו של יום, אם קראנו לעומק מדריך לבחירת טלסקופ דוגמאת המדריך הזה, ואז הגענו עם הידע התיאורטי לתצפית וחיברנו אותו לחוויה מעשית בה אנו גם מבינים מה אנו עושים, נוכל לבסוף לקבל החלטה אידיאלית.

image.png.037e4d7cfb13ac2ec4dfc62266de51f3.png

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *