לא מעט חובבי אסטרונומיה חדשים מקבלים המלצות לטלסקופים כאלה ואחרים. לא מעטים מסיימים עם טלסקופ שובר אור פשוט שפותח להם את הפתח לעולם מופלא.

הבחירה הזו נעשית מכמה סיבות:

אני לא רוצה לסנגר על טלסקופ כזה או אחר, אני רוצה להציג כאן מאפיין של טלסקופים שוברי אור התחלתיים שבהתחלה אפשר "להחליק" אבל לאט לאט הופכת לחיסרון משמעותי – אברציה כרומטית. העיוות הזה נגרם בגלל חוסר היכולת של עדשות פשוטות לרכז את כל גלי האור למקום אחד:

image.png.45f896b48c962b2987e56f6d6fa4b905.png

החוסר יכולת הזו של העדשות, או יותר נכון היכולת שלהן לפזר את האור בצורה שונה לכל גל גורם להילות סגולות מסביב לאובייקטים גדולים ובהירים כמו הירח וכוכבי הלכת.

מעבר לאפקט ההילות הסגולות התמונה המתקבלת מטושטשת מכיוון שהאור מאותו האובייקט מגיע למקומות שונים בנקודת הפוקוס. זה מתבטא באיבוד פרטים של ממש וניתן להרגיש את זה מאוד בתצפית בכוכבי הלכת. קשה לדוגמא להפריד את חגורות העננים החיוורות יותר של צדק משאר כוכב הלכת בגלל המריחה. באובייקטים כמו צבירים סגורים, קשה יותר להפריד בין כוכבים מאשר עם טלסקופ ללא אברציה וכוכבים בהירים לא נראים לגמרי pinpoint ולא תמיד ניתן להבחין בצבעם האמיתי.

בצילום, לפחות לפי הנסיון המועט שלי הדבר מתבטא בכוכבים נפוחים.

דוגמאות לאברציה\ללא אברציה דרך טלסקופים שונים

שובר אור אכרומטי, ניתן לראות בבירור הילה כחולה:

2021-03-23_03-13-41

צילום דרך טלסקופ ניוטוני:

image.png.e154d1ca7076ed26c793436732ef3298.png

צילום דרך טלסקופ שובר אור עם תיקון צבע:

image.png.1001e8bfe3d1de34d254ec7be768d138.png

אף אחת מהתמונות האלה היא לא באמת masterpiece. כולן צולמו עם טלפון סלולארי דרך עיניות שונות אבל הן מדגימות את התופעה בצורה טובה מאוד.

יש מספר טכניקות להתמודדות עם התופעה בטלסקופים שוברי אור:

טלסקופי ED, טלסקופ בעל שתי עדשות בעלות ציפוי מיוחד שאמור למתן את פיזור האור. מחירם נמוך מכל סוגי הטלסקופים עם תיקון הצבע. 

טלסקופים Apo בעלי שתי עדשות המיוצרות מזכוכיות מיוחדית בעלות פיזור אור נמוך יותר. טלסקופים אלה מכילים גם ציפוי ED. בנוסף, טלסקופים אלה מגיעים עם יחס אורך מוקד ארוך שמאפשר קרניים מקבילות יותר ועל כן פיזור האור נמוך יותר. עם רמת התיקון עולה גם רמת המחירים.

טלסקופים Apo Triplet – טלסקופ בעל שלוש עדשות המלוטשות בצורה מדוייקת ומותאמות אחת לשנייה בצורה מדוייקת. טלסקופים אלה, ברמתם הגבוהה ביותר מספקים את התיקון הטוב ביותר, גם בטלסקופים בעלי יחס אורך מוקד קצר יותר (קרניים פחות מקבילות). העלות של טלסקופ Triplet איכותי יכולה להגיע לאלפי דולרים גם לטלסקופ לא גדול ועל כן ונדיר למצוא טלסקופים כאלה בקטרים של מעל 6".

בסופו של דבר, כאשר מתכוונים לרכוש טלסקופ (ראשון או לא), יש לקחת בחשבון את נושא האברציה. השפעתה היא מעבר לסתם הילה סביב אובייקטים וההבדלים בין טלסקופ אכרומטי וטלסקופ מתוקן הם גדולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *